İyi Dağıtım Uygulamaları GDP Nedir ?


GDP Nedir ?


Gdp, iyi dağıtım uygulamaları demektir. Dağıtım süreçlerini baz alan bir kılavuz olup, dağıtım kanallarının en iyi nasıl organize edilebileceğini ve bu yöntemde nasıl uygulanabileceğini ifade etmektedir.
Entegre tedarik halkasının yönetiminde yer bulan önemli bir faaliyettir

Bu kılavuz depolara, faaliyetlerini gerçekleştirmelerinde yardımda bulunmakta ve sahte ürünlerin legal tedarik halkasına girmesini önleyecek uygun araçları ortaya koymaktadır. Bu kılavuza uyum, dağıtım halkasının kontrolünü sağlayacak ve bunun neticesinde mamullerin kalite ve bütünlüğünü muhafaza edecektir. Ürünlerin toptan dağıtımı, ürünlerin kamuya sunumu dışında kalan tedarik edilmesi, depolanması yada ihracatını kapsayan bütün faaliyetlerdir.

“Toptan dağıtımcı olarak faaliyet gösteren bütün gerçek ve tüzel kişilerin depo ruhsatına sahip olması, yürürlükteki yasaları, iyi dağıtım uygulamaları yani GDP prensipleri ve kılavuzlarına uyması gerekmektedir. “

Bir üretim alanı iznine sahip olmak bu iznin barındırdığı mamullerin dağıtım yetkisini de içine alır. Dolayısıyla, kendi ürünleri ile alakalı herhangi bir dağıtım faaliyeti gösteren üreticilerin GDP’ye uyması gerekmektedir.


Toptan Dağıtımın Tanımı


Serbest bölge yada antrepo gibi belirli gümrük sahalarında faaliyet gösterilmesine bağlı değildir. Toptan dağıtım faaliyetlerine (ihraç etme, depolama yada karşılama gibi) yönelik bütün yükümlülükler bu dağıtımcılar için de geçerlidir. Ürünlerin dağıtımında rol alan diğer paydaşlar da bu kılavuzun alakalı bölümlerine riayet eder.

Ürün güvenliği bakımından tedarik halkası ve tüm dağıtım aşamasının endüstrideki takibi büyük önem göstermektedir. Ürünün güvenliğinin sağlanması aynı koşullarda iletinin gerçekleşmesi maksadıyla iyi dağıtım uygulamaları (GDP) çok önem teşkil etmektedir. İyi dağıtım uygulamaları GDP hizmetinizin kalitesine gerçekleştirmiş olduğunuz yatırımı gösterecektir. Özellikle ilaç sektöründe zorunlu olan bu standart ile depodan başlayarak gönderilecek merkezlere kadar dağıtıcıların bütün işlemlerini içine almaktadır. Kalite yönetim ağları gereğince GDP ’yi, tarafsız bir denetim kuruluşuna yaptırmanız çok yerinde olacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız.


Avrupa Belgelendirme
ve danışmanlık kuruluşu olarak ilaç sektörü alanında danışmanlıktan belgelendirmeye kadar bütün aşamalarda sizin yanınızdayız. Avrupa Belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak bizden sağlayacağınız GDP belgesiyle sağlık ve diğer sektörlerde sizlerin bütün gereksinimlerinize cevap vermektedir.

İyi Dağıtım Uygulamaları ( GDP ), eğitim ve danışmanlıkları hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için belgelendirme departmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müşteri Hizmetleri