ISO 39001:2012 Yol Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 39001:2012 Yol Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi


ISO 39001:2012 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir ?


ISO 39001:2012 Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından 2012 yılında yayınlanan ISO 39001 Yol Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi standardı, işletmelerin yol ve trafik güvenliğine yönelik risklerinin ortaya çıkarılması ve yönetilmesi konusunda önemli bir standarttır.

Aslında bu konuda ilk standartlar, yol ve trafik güvenliği konusunda ciddi eksiklikler bulunduğunu gören İngiliz Standartları Enstitüsü (British Standards Institution, BSI) tarafından oluşturulmuştur. Uluslararası Standartlar Örgütü 2012 yılında bu standartları baz alarak ISO 39001 standardını geliştirmiştir. Bu standart yol ve trafik güvenliğini sağlama konusunda sorumlu olan kuruluşlar için fazlası ile yararlı olmuştur.

Yol ve trafik güvenliği problemleri taşımacılık sektörünü çok ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bu problemler genel olarak araç sürücülerinin beceriksizliklerinden, eksikliklerden, hatalı davranışlarından veya algılama sorunlarından kaynaklanmaktadır. Her ne kadar yasal düzenlemeler ve bir takım yaptırımlar ile önlemler alınmaya çalışılsa da bilerek veya bilmeyerek bunlara uyulmaması da problem yaratmaktadır.

Bu bakımdan ISO 39001 standardı, işletmelerde yol ve trafik güvenliğinin sağlıklı uygulanması için gereken minimum koşulları tanımlamaktadır. Bu standardın gerekliliklerinin yerine getirilmesi ile işletmeler ayrıca toplumsal sorumluluklarını da yerine getirmiş olmaktadır.

SO 39001:2012 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi Kapsamı


ISO 39001 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemini oluşturan bir firma, var olan araç kapasitesi ve taşımacılık kullanımını daha rahat analiz ederek taşıma politikalarına buna göre şekil verebilecektir. Firmanın bu şekilde yüklenmiş olduğu maliyetler daha kolay şekilde saptanabilecektir. Firma yenilikçi taşımacılık çözümlerini vakit geçirmeden fark edebilecek ve bunlardan yararlanabilecektir. Kısaca, sürdürülebilir bir taşıma stratejisi ve politikası geliştirme olanağı bulacaktır.

ISO 39001:2012 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi Kimler Faydanalanabilir ?


  • Karayolu yapımı ve bakımı yapan kuruluşlar
  • Karayolu tasarımı yapan kuruluşlar
  • Karayolu şebekesini kullanan kuruluşlar (karayolu seyahat firmaları, kargo/kurye/taşımacılık şirketleri, yakıt taşıma ve dağıtım şirketleri, servisler, satış pazarlama şirketleri, personeli karayolunda seyahat eden kuruluşlar)
  • Kamu kurumları (yasa uygulayıcılar, yerel yönetimler)
    tarafından uygulanabilmektedir.

 

“Daha ayrıntılı bilgi için Sistem Belgelendirme Departmanı ile iletişime geçebilirsiniz.”

 

ISO 39001:2012 Yol Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi- Sertifika Başvuru Formu

 

Müşteri Hizmetleri