Inspection Nedir ?


Inspection nedir ? Kelime anlamında bakıldığında 3 anlama gelmektedir. Denetleme, Yoklama / muayene ve Teftiş, kontrol anlamlarını taşımaktadır.
Günümüz piyasa koşullarında firmaların ticari faaliyetlerinde başarılı olabilmelerinin bir ön koşulu olarak tedarik zincirini denetiminin çok büyük bir payı vardır. Mevcut ya da potansiyel tedarikçilerin firmanın standartlarına uygun olup olmadığının denetimi kamuoyunda kaliteli ve güvenilir bir marka imajı yaratılması açısından oldukça önemlidir. Firmanın standartlarına, prosedürlerine ve politikalarına uygun şekilde yapılacak tedarikçi denetimleri olası sorun ve uygunsuzlukların ortaya çıkmasını engelleyecek ve bu tarz durumlara karşı kolayca müdahale edilebilmesini sağlayacaktır. Ayrıca firmanın daha avantajlı tedarikçilere ulaşmasını sağlayarak sektörü içerisindeki rekabet gücünün artması da tedarikçi denetiminin en önemli sonuçlarından birisidir.
İyi planlanmış ve yürütülmüş 3. taraf veya tedarikçi denetim sistemleri, gelecekteki olası tedarikçileri değerlendirmek ve mevcut tedarikçi hammadde, bileşen veya ürün girdi kalitesini kontrol altında tutmak ve gerçekleştirilen değerlendirmeler sonucunda elde edilen analiz ve doneler sebebiyle oldukça etkin bir metottur. Üreticinin beklentisini kalite ve içerik anlamında karşılamayan tedarikçi ürünleri veya sevkiyat kaynaklı gecikmeler, verimliliğin düşmesine ve üretim / iş kaybına, müşteri son ürün teslimatlarının geç yapılmasına ve olası son ürün kalitesi sorunlarına veya geri çağırmalara neden olabilir. Uygun olmayan tedarikçi ürünleri, bir kuruluşun tabanında tüketicinin gözünden bakıldığında derin güven, saygınlık ve maddi kayıplarla sonuçlanacak pazar oranında ciddi hasarlara sebep olabilir.

Inspector Nedir ?


Firmaya gelen malzemelerin veya üretilen ürünlerin kalitelerinin, müşteri isteklerine uygun olarak üretilip üretilmediğinin, üretilen ürünlerin kalitesini kontrol eden kişidir. Üreticinin tüm üretim prosedürlerini takip edip etmediğini kontrol eder.

Basit Tabirle Inspection Süreci Nedir ?


Inspectıon denetimleri, tedarikçi yönetiminde önemli bir yapı taşıdır. Denetimler, tek tip kurumsal yönergelerin uygulanmasını destekler ve tüm tedarik zinciri boyunca şeffaflık sağlar. Dahili süreçlerinizi stabilize eder ve şirketinizin geleceğini sürdürülebilir şekilde iyileştirir.
Üçüncü Taraf Denetimi: Üçüncü taraf denetimi, tarafsız ve bağımsız bir belgelendirme şirketinin tedarikçi denetimini yapmasıdır. Bu denetimler, müşteri ve tedarikçi arasında tarafsız bir değerlendirme sağlar. Belgelendirme şirketi, tedarikçiyi objektif bir bakış açısıyla değerlendirir ve uygunluk konusunda bağımsız bir karar verir. Üçüncü taraf denetimleri, tedarikçilerin kalite yönetim sistemlerini ve süreçlerini geliştirmelerine yardımcı olur ve müşterilere, tedarikçilerinin belirli standartlara ne kadar uygun olduğu hakkında güven verir.

Inspection  Çeşitleri Nelerdir?


 • Yükleme öncesi gözetim
 • Yükleme sonrası gözetim
 • Boşaltma gözetimi
 • Kalite kontrol gözetimi
 • Ürün gözetimi
 • Üretim gözetimi
 • Liman Gözetimi
 • Fabrika yeri doğrulama gözetimi
 • Üretim kalite kontrol gözetimi
 • Tedarikçi gözetimi
 • Malzeme – ürün – üretim – süreç gözetimleri

Inspection Sürecinin Kuruluşunuza Faydaları Nedir ?


Firmanıza doğru ürünün, doğru adetlerde, doğru üretilmiş ve anlaşmanız doğrultusunda yükümlülükleri sağlanmış şekilde ulaşmasını sağlar.

Inspection hizmeti almayan firmaların genel şikayeti ; doğru ürünün, doğru kalitedeki ürünün ve doğru adetin kendilerine ulaşmadığı konusundaki şikayetleridir.

 

Inspection ve tedarikçi denetimleri hakkında  destek almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müşteri Hizmetleri