ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Yönetim Sistemi


ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Yönetim Sistemi Nedir ?


ISO 3834-2 Standardı; Metalik malzemelerin ergime kaynağı için kalite şartlarını tanımlayan bir standarttır. Bir yapının, makinenin, çelik konstrüksiyonun, çelik köprünün kısacası tek parça olarak üretimi gerçekleşemeyen bir yapının belirli parçalar halinde kaynak ile birleştirilerek, bir bütün haline getirilmesi durumunda yapılan kaynakların kalite şartları ISO 3834 belgesi ile tanımlanır. Bu şartları yerine getiren işletmelere ise ISO 3834-2 belgesi verilir. Bu standarda TSE web sayfasından ulaşabilirsiniz.

ISO 3834-2 standardı belgesi ise; kaynaklı imalat yapan üretici firmaların metallerdeki ergitme kaynağı yöntemi esas alınarak uygun kalite şartlarını belirlemek amacıyla ISO tarafından hazırlanmış olan bir sistem standardıdır. Standardın uygunluğunun kontrol edilmesi ile belgelendirme süreci tamamlanmış olur.

ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır ?


Bir işletmenin ISO 3834-2 Belgesine sahip olabilmesi için standardın istemiş olduğu asgari dokümantasyon ve fiziki şartları karşılaması beklenir. ISO 3834 belge talebi muhtemelen müşteri talebi yada gireceğiniz bir ihale sonucu sizden talep edilmiş olacaktır. Bu sertifikaya sahip olabilmeniz için yetkili  belgelendirme kuruluşu tarafından işletmenin denetlenmiş olması ve herhangi bir uygunsuzluk bulunmaması gerekir. Peki belgelendirme denetiminde ne gibi incelemeler yapılır birazda bundan bahsedelim. ISO 3834-2 belgelendirme başvurusu yapmadan aşağıdaki dokümanlara sahip olmanız bu dokümanları uyguluyor olmanız gerekir.

Makine listesi, Kaynakçı listesi, Kaynak koordinatörü, WPS listesi, Görev tanımları, ITP, Müşteri şikayetleri, Eğitim planı, Kaynak tamir prosedürü, bunlardan bazılarıdır.

Denetim sırasında yapılacak denetimler ISO 9001 kalite yönetim sisteminde barındırmaktadır. Eğer işletmenizde işletilebilir 9001 dokümanları varsa bu dokümanlardan bazıları ISO 3834-2 içinde kullanılabilmektedir. Standardın maddelerini içeren dokümantasyon hazırlandıktan sonra belgelendirme başvurusu yapılarak denetim icra edilebilir.

ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Belgesi Almak İçin EN 1090 Gerekli midir ?


ISO 3834-2 belgesi almak için EN 1090 belgeniz olması gerekmektedir. Birbirini destekleyen standartlardır fakat birbirine bağlı değillerdir.

ISO 3834-2 belgesi almak için ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi olması gerekmektedir.

ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Belgesi Almak İçin Kaynak Mühendisi Zorunlu Mudur ?


ISO 3834 belgesini alabilmeniz için bir kaynak mühendisi ile çalışılmalıdır. Fakat bunu işletmenizin bünyenizde sigortalı olmadan, dışardan anlaştığınız bir kaynak mühendisinden danışmanlık alarak da uygulayabilirsiniz. 3. Taraf kalite kontrol firmaları kaynak mühendisi kiralama yada görevlendirme ile hizmet vermektedir.

ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Belgesi Almak Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler ?


Belgelendirme sürecinde ISO 3834 yönetim sistemini kurarken Siparişin ve Teknik Şartnamenin Gözden Geçirilmesi önemli bir konudur. Verilen siparişin yada teknik şartnamenin yapılabilirliği bu form ile kontrol edilerek aksiyon alınmalıdır. Aynı şekilde işe başlandığında tasarımında gözden geçirilmesi önem arz etmektedir. Montaj ve İmalata yönelik ITP- Denetim test planlarının oluşturulması gerekir.

Bu standart üretim yada üretim yerinden ziyade üretimdeki kaynaklara yoğunlaşan bir standarttır. Dolayısı ile işletmenin yaptığı kaynak yöntemi neyse (135, 111, 141) tamamen bunlarla ilgili kayıtlara odaklanılmalıdır. Kaynak makinelerinin kalibrasyonları, kaynakçıları WPS listesi, Makinelerin bakım planları, kaynak öncesi, sırası ve sonrası kontrollerin kayıt altına alınması, kaynak NDT kontrolleri gibi kayıtlar ISO 3834-2 belgelendirme süreci için önemi konulardır.

ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Belgesi Kimler Alabilir?


EN ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik standardını ölçeği ne olursa olsun, kaynaklı imalatı ve süreçleri en üst düzeyde yönetmek ve tüm dünyanın kabul gördüğü yöntemle bunu yapmak isteyen tüm kuruluşlar için uygundur.

Bu nedenle EN ISO 3834-2 kaynaklı imalat yapan her kuruluş için uyarlanabilir ve uygulanabilir bir standart olmaktadır.

ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Belgesi Faydaları Nelerdir?


  • Kârınızı artırır,
  • Rekabet gücünü arttırır,
  • Ürün kalitesini arttır,
  • Maliyetlerinizi azaltır,
  • Ürünlerinizi tüketicilere sağlıklı, güvenilir ve çevreci bir şekilde sunar,
  • Kaliteye bağlılığınızı kanıtlar,

Ve son olarak;  Marka Değerinin ve saygınlığınızın artması için EN ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik sertifikanızı kullanabilirsiniz.

ISO 3834 Serisi Standartları Nelerdir? 


TS EN ISO 3834-1 : Metalik Malzemelerin Ergitme Kaynağı İçin Kalite Şartları – Bölüm 1 : Kalite Şartlarının Uygun Seviye Seçimi İçin Kriterler

TS EN ISO 3834-2 : Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için kalite şartları – Bölüm 2 : Kapsamlı kalite şartları

TS EN ISO 3834-3 : Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için kalite şartları- Bölüm 3 : Standard Kalite Şartları

TS EN ISO 3834-4 : Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için kalite şartları – Bölüm 4: Temel kalite şartları

TS EN ISO 3834-5 : Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için kalite şartları-Bölüm 5 : ISO 3834-2, ISO 3834-3 veya ISO 3834-4 standartlarının kalite şartlarına uygunluğun teyidi için gerekli dokümanlar

ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Belgesi Alma Sürecinde Avrupa Belgelendirme


Avrupa Belgelendirme olarak sizlere ISO 3834-2 Belgelendirme sürecinde size sistem kurulumundan belgelendirme sürecine kadar hizmet sağlıyoruz.

Firmanıza ilgili standart gereği bir kurulu sistem yok ise sisteminizin kurulması, gerekli eğitimlerin verilmesi, gerekli dokümanların oluşturulması, gerekli metotların belirlenmesi süreçlerini danışmanlık ile tamamlayıp bir sonraki aşamada ise belgelendirme sürecini tamamlıyoruz.

“Daha ayrıntılı bilgi için Belgelendirme Departmanı ile iletişime geçebilirsiniz.”

ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Yönetim Sistemi - Sertifika Başvuru Formu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müşteri Hizmetleri