Basınçlı Kapların Kontrolü

Basınçlı Kapların Kontrolü


Basınçlı Kap Nedir ?


İç basıncı 0,5 bar’dan daha büyük olan basınçlı ekipmanlar basınçlı kap olarak nitelendirilmektedir.

Başınçlı Kapların Periyodik Kontrol Yöntemi


Basınçlı kaplarda temel prensip olarak hidrostatik test yapılması esastır. Bu testler, standartlarda aksi belirtilmediği sürece işletme basıncının 1,5 katı ile ve bir yılı aşmayan sürelerle yapılır. Ancak iş ekipmanının özelliği ve işletmeden kaynaklanan zorunlu şartlar gereğince hidrostatik test yapma imkanı olmayan basınçlı kaplarda hidrostatik test yerine standartlarda belirtilen tahribatsız muayene yöntemleri de uygulanabilir. Bu durumda, düzenlenecek periyodik kontrol raporlarında bu husus gerekçesi ile birlikte belirtilmelidir.

Hidrostatik testin amacı basınçlı kabı işletme basıncının (İşletme basıncı: Tankın çalışabileceği maksimum basınç, tank üreticisi tarafından belirtilir.) 1,5katı ile zorlamak ve eyer tankta olumsuz bir durum varsa bu durumun test sırasında ortaya çıkartılmasını sağlamaktır. Bu yüzden hidrostatik test su ile yapılır. Su ile yapılan testte tank yarılsa, patlasa dahi suyun hacmi basınçla değişmeyeceğinden meydana gelen en büyük zarar etrafın biraz ıslanması olacaktır. Aynı durum hava yada azot gibi sıkıştırılabilir bir akışkan ile yaşanmış olsa ortaya çıkabilecek maddi ve manevi zarar bununla kıyaslanamaz.

İşyerlerinin bir çoğunda basınçlı kap ve tesisatlar bulunmaktadır. En sık kullanılan basınçlı kaplar kalorifer kazanları (sıcak su kazanları), buhar kazanları ve buhar jeneratörleri, kızgın yağ kazanları, kompresör hava tankları, hidroforlar, genleşme tankları, boylerler, otoklavlar, pişirme kazanları, boya kazanları vb. şeklindedir.

Basınçlı kaplar standartlara uygun şekilde imal edilmeli, işyerine kurulumu ve tesisatları doğru şekilde yapılmalı, düzenli olarak bakımları ve kontrolleri yapıldığında işleri ve hayatı kolaylaştırırlar. Ancak, imalat, tesisat, bakım ve kontroller standartlara ve tekniğe uygun olmadığında ise önemli birer tehlike kaynağı durumundadırlar: Yangınlara, yanıklara, patlamalara, elektrik çarpmalarına yol açabilirler.

Örnek Basınçlı Kap Periyodik Kontrolleri


 • Hava Tankı Periyodik Kontrolü
 • Kompresör Periyodik Kontrolü
 • Hidrofor Periyodik Kontrolü
 • Genleşme Tankı Periyodik Kontrolü
 • Kazanların Periyodik Kontrolleri
 • Sıcak Su Kazanı Periyodik Kontrolü
 • Kalörifer Kazanı Periyodik Kontrolü
 • Buhar Kazanı Periyodik Kontrolü
 • Otoklav Periyodik Kontrolü
 • Kızgın Yağ Kazanı Periyodik Kontrolü
 • İplik Boya Kazanı Periyodik Kontrolü
 • Boyler Kazanı Periyodik Kontrolü
 • Fikse Kazanı Periyodik Kontrolü

Avrupa Belgelendirme


Avrupa belgelendirme Genel faaliyet alanları olarak belgelendirme, denetim, eğitim ve gözetim hizmetleri vermektedir.

Avrupa Belgelendirme  yönetim sistemleri belgelendirmesi ve CE belgelendirmesi hizmetlerini vermektedir. Belgelendirme faaliyetleri içerisinde ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 27001, ISO 20000-1, ISO 22301, ISO 10002, ISO 31000 ve ISO 37001 gibi yönetim sistemleri konularında belgelendirme, denetim ve eğitim faaliyetleri yürütmektedir.

Temsilcisi olduğu firmalar ile Ürün belgelendirmesi, Deney Laboratuvarı, CE belgelendirmesi hizmetlerini yürütmektedir.

Avrupa belgelendirme ile yönetim sistemi belgelendirmesi, CE belgelendirmesi ve belgelendirme faaliyetlerinde bulunduğu ISO standartları konularında sertifikalı temel, farkındalık, uygulamalı mentör ve iç denetçi eğitimleri vermektedir.

 

“Daha ayrıntılı bilgi için Avrupa Belgelendirme Periyodik Kontrol Departmanı ile iletişime geçebilirsiniz.”

 

Basınçlı Kapların Kontrolü- Başvuru Formu
Call Now ButtonMüşteri Hizmetleri